Konsorcjum
Ministerstwo Rolnictwa
i Rozwoju Wsi
- rolnictwo;
- rozwój wsi;
- rynki rolne.
Minister jest dysponentem części 32, 33 i 35 budżetu państwa. Obsługę ministra zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ze strony MRiRW w prace nad realizacją projektu zaangażowani są pracownicy Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej, który w zakresie swoich zadań ma sprawy związane z pozaubezpieczeniową sferą zabezpieczenia społecznego rolników i mieszkańców wsi, mające wpływ na poprawę jakości życia i pracy mieszkańców obszarów wiejskich i dotyczące w szczególności: polityki zdrowotnej, wspierania rodziny, pomocy i integracji społecznej, niedyskryminacji, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.
MRiRW w zakresie polityki społecznej wobec rolników i mieszkańców obszarów wiejskich zajmuje się zagadnieniami związanymi z zabezpieczeniem społecznym rolników, w tym emerytalno – rentowym, monitorowaniem dostępności rolników i mieszkańców obszarów wiejskich do instrumentów z zakresu zabezpieczenia społecznego, w tym m.in. polityki zdrowotnej, polityki prorodzinnej, włączenia społecznego, polityki senioralnej, a także podejmowaniem działań na rzecz poprawy jakości życia na obszarach wiejskich, w tym w szczególności grup defaworyzowanych, zagrożonych wykluczeniem społecznym (kobiety, osoby niepełnosprawne, osoby starsze). MRiRW dba o to, by w dokumentach strategicznych i aktach prawnych przygotowywanych przez inne resorty i instytucje, a dotyczących polityki społecznej, uwzględnione były również obszary wiejskie. Mieszkańcy obszarów wiejskich mogą korzystać ze wszystkich instrumentów zabezpieczenia społecznego, np. waloryzacja rent i emerytur, jak i świadczeń rodzinnych, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, np. świadczenia 500+. Ponad 50% środków finansowych z pomocy społecznej wykorzystywana jest na obszarach wiejskich.
Poprawa dostępności usług świadczonych w odpowiedzi na wyzwania demograficzne uznana została za jeden z celów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Jego realizacja ma się odbywać między innymi poprzez wsparcie dla rozwoju rolnictwa społecznego, jako innowacyjnego podejścia, łączącego rolnictwo wielofunkcyjne i usługi społeczne/opiekę zdrowotną na poziomie lokalnym (możliwość dywersyfikacji dochodów rolników połączona z ofertą usług socjalnych dla mieszkańców obszarów wiejskich z wykorzystaniem szeroko rozumianych zasobów rolnych i wiejskich). W tym obszarze, MRiRW odpowiada w SOR za dwa projekty: 1/ Gospodarstwo otwarte na ludzi, który jest komponentem MRiRW w projekcie strategicznym pn. „(NIE)samodzielni” oraz 2/ Aktywny i Zdrowy Senior – Rolnik, którego realizatorem jest KRUS i który jest częścią projektu strategicznego pn. Zdrowsze społeczeństwo.
Strona internetowa: www.gov.pl/web/rolnictwo
Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kładziemy duży nacisk na umiejętności badawcze i praktyczne studentów. Uczymy, jak zaplanować, przygotować i przeprowadzić różnego typu badania socjologiczne oraz jak przedstawić ich wyniki odbiorcom.
Nasi wykładowcy to specjaliści cenieni w kraju i na świecie. Realizują badania i projekty oraz doradzają firmom i instytucjom, a swoim eksperckim doświadczeniem dzielą się ze studentami podczas zajęć oraz w ramach wspólnych działań i projektów.
Współpracujemy licznymi zagranicznymi uczelniami partnerskimi i instytucjami, dzięki czemu nasi pracownicy, doktoranci i studenci mają możliwość wyjazdów, spotkań z ekspertami i praktykami, wymiany doświadczeń – ale także uczestniczenia w międzynarodowych projektach w interesujących ich obszarach.
Wybrane projekty badawcze prowadzone w Instytucie Socjologii UJ:
- Sustainable Finance Agriculture and Fisheries (SUFISA) – projekt zrealizowany w ramach programu Horyzont 2020. Kierownik projektu: dr hab. Piotr Nowak. Zespół: prof. dr hab. Krzysztof Gorlach, dr Anna Witowska-Jastrzębiec, mgr Adam Dąbrowski. Czas trwania projektu: 2015-2018. Opis: SUFISA ma na celu wskazanie praktyk i polityk, które wspierają zrównoważony rozwój producentów rolnych w odniesieniu do kompleksowych wymagań polityk wobec rolnictwa i obszarów wiejskich, jak również negatywnych efektów funkcjonowania rynku oraz globalizacji.
- Myśl lokalnie, działaj globalnie: polscy rolnicy w globalnym świecie rozwoju zrównoważonego i odporności na kryzys – projekt realizowany w ramach konkursu NCN. Kierownik projektu: prof. dr hab. Krzysztof Gorlach. Zespół: dr Zbigniew Drąg, dr Adam Mielczarek, mgr Maria Kotkiewicz, mgr Adam Dąbrowski. Czas trwania projektu: 2016-2021. Opis: Projekt podejmuje analizę złożonego mechanizmu rozwojowego, stanowiącego istotę społeczeństwa zglobalizowanego, które wskazuje na konieczność uczestnictwa lokalnych osób i organizacji oraz zasobów w ponadlokalnych sieciach społecznych. Dlatego podejmujemy próbę analizy funkcjonowania rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce z uwzględnieniem ich regionalnego zróżnicowania oraz uczestnictwa w ponadlokalnych sieciach. Badanie pozwolą na całościowy ogląd obszarów wiejskich przede wszystkim z perspektywy rolników. Projekt stanowi jedyną w swoim rodzaju pogłębioną analizę procesów zachodzących na obszarach wiejskich w Polsce.
Strona internetowa: www.socjologia.uj.edu.pl
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Realizacja bieżących celów oraz kształtowanie przyszłości Uczelni są możliwe dzięki potencjałowi intelektualnemu i materialnemu gromadzonemu od początku samodzielnego jej istnienia. Uniwersytet Rolniczy wypełnia podstawowe zadanie kształcenia studentów i pracowników naukowych z poszanowaniem wartości akademickich, w duchu odpowiedzialności za idee humanizmu, wolności, tolerancji, respektowania norm etycznych oraz kreowania postaw otwartości na ludzi, wiedzę i świat. Uniwersytet zachowuje profil rolniczo-leśny, wzbogacany naukami przyrodniczymi, technicznymi, ekonomicznymi i weterynaryjnymi.
Misją Uczelni jest sprostanie wyzwaniom współczesności, a szczególnie postępującej globalizacji gospodarki oraz przestrzeni edukacyjnej i badawczej. Odpowiadając na te wyzwania, Uczelnia kształci na wszystkich poziomach studiów uniwersyteckich w języku polskim, a na wybranych kierunkach i specjalnościach także w języku angielskim. Oferta edukacyjna uwzględnia wszystkie sfery działalności specjalistycznej w sektorach rolnym, leśnym i żywnościowym i jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, a także potrzeby i oczekiwania społeczności lokalnych, odnoszące się do ochrony i kształtowania środowiska.
Podstawą wysokiego poziomu kształcenia i rozwoju kadr naukowych na Uniwersytecie Rolniczym jest prowadzenie innowacyjnych badań w wielu dziedzinach, wpisujących się w interdyscyplinarne kierunki badań naukowych, nakreślone w dokumentach strategicznych na poziomie regionalnym, krajowym i globalnym. Uczelnia aktywnie wspiera tworzenie zespołów i konsorcjów badawczych z udziałem krajowych i międzynarodowych jednostek naukowo-badawczych oraz gospodarczych.
Uniwersytet Rolniczy, wykorzystując posiadany potencjał, współpracuje z podmiotami społecznymi i gospodarczymi oraz jednostkami administracji państwowej i samorządowej oraz dąży do rozszerzania i pogłębiania międzynarodowej współpracy dydaktyczno-badawczej z ośrodkami akademickimi Unii Europejskiej oraz innych krajów świata.
strona internetowa: www.urk.edu.pl
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
Centrum współpracuje z ośrodkami doradztwa rolniczego, instytucjami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami branżowymi, placówkami naukowo-badawczymi oraz innymi organizacjami i instytucjami pracującymi na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa. Celem realizowanych działań jest doskonalenie wiedzy i umiejętności kadry doradczej oraz podniesienie i ujednolicenie standardów usług świadczonych przez doradców na rzecz rolników. Doskonalimy kadrę doradztwa rolniczego, nauczycieli szkół rolniczych, przedstawicieli instytucji i organizacji rolniczych, samorządów terytorialnych, Lokalnych Grup Działania, rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, organizując szkolenia, seminaria, konferencje, konkursy i inne formy doskonalenia zawodowego. Działamy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w zakresie wspierania pozarolniczych form aktywności gospodarczej rolników i ich rodzin, dziedzictwa kulturowego wsi, wsparcia turystyki wiejskiej, wiejskiego gospodarstwa domowego. Realizujemy także zadania jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Strona internetowa: www.cdr.gov.pl
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG
Skontaktuj się z nami!
Jesteś zainteresowany naszą działalnością?
Czekamy na kontakt od Ciebie!